Bir espresso shot’ın ağzına kadar kafeinle dolu olduğu söylentisini duymuşsunuzdur, pek çok kişi içeceğe “kafein shot” olarak atıfta bulunur. Ancak, hiç espresso ve ne kadar kafein içerdiği hakkındaki gerçeği öğrenmek istediniz mi? Öncelikle “kafeinsiz” kahve için kullanılan bir terim olan kafeinsiz espresso diye bir şey var mı? Espresso gerçekten sizin için ne kadar sağlıksız? Espresso bu kadar sağlıksızsa neden piyasadan çekilmedi? Bunların hepsi bir espresso bağımlısından, kahve bağımlısından veya sadece espresso çekimleri hakkındaki efsaneler hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen bir başkasından gelebilecek harika sorular. Yine de kesin olan bir şey var ki o da espresso çekimlerinin sizin için alkol çekimleri kadar sağlıksız olmadığıdır.

Ancak, zaten birçok insan için espresso ile ilgili tüm sorun, sürekli olarak espressonun diğer içeceklerden çok daha fazla kafein içerdiğini ve tüketilmesinin neredeyse tehlikeli kabul edildiğini duymuş olmalarıdır. Ancak, bu bir efsanedir ve kesinlikle doğru değildir! Espresso, tek seferde oldukça fazla kafein içermesine rağmen, diğer popüler içeceklere kıyasla şu şekildedir:

Espressodaki Kafein ve Diğer İçecekler

Kahveye Karşı Espresso


Kahveye Karşı Espresso

Kahve kadar çok espresso çeşidi olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, bir fincan kahve ile bir espresso çekimindeki kafein miktarını karşılaştırırken dikkate alınması gereken birçok şey vardır. Bununla birlikte, bu karşılaştırma amacıyla, “espresso” terimi, fazladan fırfır tadı olmayan bir sade espresso anlamına gelir ve “kahve”, birçok insanın sabahları uyandığı normal bir siyah fincan Joe anlamına gelir. Bununla birlikte, bunu öğrendiğinize şaşırmış olabilirsiniz, ancak normal bir siyah kahvede aslında bir shot espressodan daha fazla kafein vardır. Espresso’nun ons başına daha fazla miligram kafein içerdiği doğrudur, ancak espresso çekimleri tipik olarak yalnızca 1 onsluk shot bardaklarında tüketilir. Espresso, ons başına yaklaşık 50 miligram kafein içerir ve kahve, ortalama dolu bir fincanda yaklaşık 20 miligram içerir. Bununla birlikte, çoğu insan bir seferde yalnızca bir shot espresso tüketirken, diğerleri sabahları birden fazla fincan kahve tüketebilir!

Espresso, Coca-Cola’ya Karşı


Espresso, Coca-Cola’ya Karşı

Peki daha iyi bir seçim ne olurdu: sabahları enerjik bir başlangıç ​​yapmak için bir kutu Coca-Cola içmek mi yoksa espresso rutininize devam etmek mi? Yukarıda bahsedildiği gibi, espresso çekimleri genellikle 1 onsluk atış camı başına yaklaşık 50 miligram içerir. Öte yandan, 12 onsluk bir Coca-Cola kutusu genellikle yalnızca yaklaşık 35 miligram kafein içerir. O zaman hangi içeceğin daha az zararlı olduğu açıktır, ancak sabahları gerçekten iyi bir başlangıç ​​yapmak istiyorsanız o zaman espresso shot sizin için doğru yol olacaktır!

Toplamda, gördüğünüz gibi, bir espresso shot sizin için bir kutu gazozdan veya hatta normal bir fincan kahveden çok daha zararlı değildir


Toplamda, gördüğünüz gibi,
bir espresso shot sizin için bir kutu gazozdan veya hatta normal bir fincan kahveden çok daha zararlı değildir. Tüm şemada, tek bir porsiyondaki kafein miktarı söz konusu olduğunda, espressonun yaklaşık olarak ortalama olduğunu söyleyebiliriz, ancak artık espresso çekimlerinin nasıl biriktiğini biliyorsunuz!