Bahşiş vermek garip bir uygulamadır çünkü bazı mesleklerde yaygın ve beklenilirken diğerlerinde hiç görülmez. Yetişkinler olarak, iş ve özel hayatımızın normal günlük aktivitelerinde bahşiş vermeye alışırız.

Ancak bir iş gezisinde bahşiş vermek söz konusu olduğunda, bahşiş vermenin iş seyahatinizin ışığında ortak bir nezaket olarak kullanılmasını ve seyahat sırasında size nasıl fayda sağlayabileceğini düşünmek en iyisidir. Bunu yapmak için, bahşişi bir uygulama olarak ve neden bahşiş verdiğimizi düşünün. Çoğunlukla, beklendiği için yapıyoruz. Nasıl bahşiş verdiğimizi düşünürsek, bu bahşişin sunucunun gelirinin bir parçası olduğu ve bizim için iyi iş çıkarmış birine yardım etmek istediğimiz bağlamındadır.

Bir İş Stratejisi Olarak Bahşiş Verme

Ancak bahşiş vermenin en iyi gerekçelerinden biri, bir dahaki sefere ihtiyacınız olduğunda iyi hizmet bekleyebilmeniz için sunucuyla düşük seviyeli bir iş ilişkisi kurmaktan başka bir şey değildir


Ancak bahşiş vermenin
en iyi gerekçelerinden biri, bir dahaki sefere ihtiyacınız olduğunda iyi hizmet bekleyebilmeniz için sunucuyla düşük seviyeli bir iş ilişkisi kurmaktan başka bir şey değildir. Bir iş gezisinde, pek çok kısa süreli ilişki geliştirirsiniz. Ancak seyahatinizi ve konaklamanızı keyifli ve olaysız hale getirebilecek olanlardan en iyisini istiyorsunuz.

Yani her gün yemek yiyeceğiniz bir otel restoranı varsa, o restoranın garsonunu ve çalışanlarını tekrar göreceğinizi bilirsiniz. İyi bir bahşiş politikası, o restoranda yemek yediğinizde hizmetinizin birinci sınıf olmasını sağlamak için uzun bir yol kat edebilir. Aynı prensip, odanızla ilgilenen temizlik ekibine küçük bir bahşiş bırakmak için de geçerlidir.

Güzel bir otelde, personelin her gün odamdaki kahve makinemde kahve yapmam için bana birden fazla paket bırakmasını istediğim bir durum yaşadım


Güzel bir otelde,
personelin her gün odamdaki kahve makinemde kahve yapmam için bana birden fazla paket bırakmasını istediğim bir durum yaşadım. Elbette, dışarı çıkıp kendi kahvemi alabilirdim. Ancak bir iş gezisinde, görevinize odaklanabilmeniz için size hizmet verilmesine güvenirsiniz. Ben de temizlik ekibine güzel bir bahşişle birlikte bir not bıraktım. Her gün benim için kalan kahve paketlerinin sayısından daha fazlası vardı. Bu durumda herkes kazanır.

Bahşiş verme, ustalaşması zor bir beceri değildir. Bir yemek için bahşiş verirken, bahşişi doğrudan faturanıza yazabilirsiniz. Şimdi, oda servisi siparişi verdiğinizde, teslimat görevlisine yemeği getirmesi için bir ipucu vermeniz gerekip gerekmediği sorusu olabilir. Çoğu zaman oda servisi, hizmet için zaten bir ücret alır. Yani teoride o kişiye bahşiş vermenize gerek yok. Ancak unutmayın, sonraki gecelerde veya sonraki konaklamalarda iyi hizmet isteyebilirsiniz. Bu nedenle, iyi hizmeti takdir ettiğinizi bildiklerinden emin olmak için o teslimat hizmeti görevlisine bir ipucu vermek mantıklıdır.

Taksi şoförlerine veya otel kapıcısına bahşiş verirken parayı avucunuzun içinde katlayıp tokalaşma şeklinde ona vermeniz uygun olur


Taksi şoförlerine veya
otel kapıcısına bahşiş verirken parayı avucunuzun içinde katlayıp tokalaşma şeklinde ona vermeniz uygun olur. Kapıyı sizin için tutuyorlarsa, eliniz dışarı çıktığında bahşiş verdiğinizi görmek için aşağıya bakacaklardır. Bu temas anı önemlidir, böylece size bakarlar ve iyi hizmetlerini takdir ettiğinizi bilirler ve ileride başvurmak üzere sizi hatırlarlar.

Bahşiş miktarı hemen hemen standarttır. Çoğu yemek veya taksi yolculuğu için %15 standart bir bahşiştir. Çantalarınızı taşımanıza yardımcı olan bir kapıcı veya belboy için çanta başına 1 dolar standarttır. Şimdi, yalnızca bir çantanız varsa, onu biraz artırmak iyi bir fikir olabilir. Bozuk parayla asla bahşiş vermeyin, her zaman katlanmış banknotlarla.

Seyahat ederken bahşiş vermeye hazırlanmak, hazırlıklarınızın bir parçasıdır


Seyahat ederken bahşiş
vermeye hazırlanmak, hazırlıklarınızın bir parçasıdır. Havaalanına gitmeden önce bile bol miktarda küçük faturanız olduğundan emin olmalısınız, çünkü havaalanındaki servis şoförlerine ve garsonlara, hatta ondan bir içki ısmarlarsanız uçaktaki hostese bahşiş vermeniz yaygın bir durumdur. o). İş geziniz ilerledikçe, nakit seviyelerinize dikkat edin, böylece ek bahşiş için bol miktarda yedek paranız olur. İş seyahati son derece yoğun bir deneyimdir ve kendinizi utanmış hissetmemek ve yol boyunca seyahatinizi daha keyifli hale getirenleri ödüllendirememek için hazırlıklı olmalısınız.

PPPPP 746