Espresso içeceği hakkında herkesin bilmesi gereken ilk şey, espressonun damak zevkinize göre mükemmel içeceği yapmak için kullanılabileceği, tekrar kullanılabileceği ve tekrar tekrar kullanılabileceğidir! Gerçekten de espresso o kadar lezzetli bir kahve içeceğidir ki, her seferinde farklı bir espresso tarifi çıkarmanın pek çok yolu vardır. Espresso içecekleri yapımında uzman olacaksanız, espresso kahve çekirdeklerini ne kadar ince veya kaba öğütmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Öğütmeyi gerçek espresso makinesine bırakmazsanız, espresso kahve çekirdeklerini öğütmek, espresso tadına tam olarak ulaşmak için yapılması gereken en önemli görevlerden biridir!

Kişi espresso içeceği yapma sanatını mükemmelleştirdikten sonra, yine de espresso tabanından yapılan daha büyük ve daha iyi içeceklere geçmek eğlencelidir. Örneğin, bir latte, espressodan yapılabilecek tariflerden sadece bir tanesidir, ancak soğutulmuş bir espresso içeceği de eğlenceli bir içeceğe sahip olmanın başka bir yoludur. Kabul edelim: Espresso içecekleri genellikle ılık veya sıcak içecekler olarak tüketilse de, bazı insanlar için daha iyi bir içeceğe dönüştürmek amacıyla espressoyu birleştirmenin birçok başka yolu vardır. Bu yollardan biri, soğutulmuş bir espresso içeceği yapmaktır ve işte tam da bunu başarmak için talimatlar:

Soğutulmuş Espresso İçeceği Yapmak

Espresso yap


Espresso yap

Tabii ki, soğutulmuş bir espresso içeceği hazırlarken yapmak isteyeceğiniz ilk ve en önemli şey, espressonun kendisini yapmaktır. Yine de espresso yapma konusunda uzmansanız, yapılacak en iyi şey espresso kahve çekirdeklerini normal bir espresso için yaptığınız gibi basitçe öğütmek olacaktır.

buz ekleme


buz ekleme

Espresso yapıldıktan sonra yapılması gereken bir sonraki şey, bir karıştırıcıya veya başka tür bir öğütücüye buz eklemektir. Bununla birlikte, bir blender gerçekten bu kısım için en iyi şekilde çalışır, özellikle de karıştırıcılar, bölmeye giren ve çıkan yiyeceklere daha kolay erişim sağlamak için yapıldığından. Bununla birlikte, karıştırıcıya büyük bir kepçe buz eklenmelidir.

Diğer Malzemeleri Ekleyin


Diğer Malzemeleri Ekleyin

Soğutulmuş espresso içeceklerini hazırlarken yapmak isteyeceğiniz bir sonraki şey, espressonun kendisine biraz şeker eklemektir. Espresso zaten tatlandırılmış olduğu için eklenmesi gereken sadece birkaç yemek kaşığı şeker olacaktır. Ancak şeker eklendikten ve tamamen karıştırıldıktan sonra tüm espresso içeceği, karıştırıcıdaki buzun üzerine eklenmelidir. İçecek için geriye kalan tek şey, iki malzemeyi ızgara yapmak ve birleştirmektir.

Karışım döküldükten sonra, doğal olarak harika bir soğutulmuş espresso içeceğiniz olacaktır


Karışım döküldükten sonra,
doğal olarak harika bir soğutulmuş espresso içeceğiniz olacaktır. Muhtemelen, soğutulmuş mocha latte’leri seven biri, soğutulmuş bir espresso içeceğinin de en sevdiği içecekler listesinde yer alacaktır!