Kahve ve kafein bağımlısı olmak, birçok kişinin iddia ettiği gibi, genellikle espresso, cappuccino, normal kahve gibi birçok kahve ürününün yanı sıra içeceğin diğer birçok biçimini içmeyi içerir. Bununla birlikte, birçok insanın yanlışlıkla kahvenin bir yönü, espresso ve cappuccino’nun aynı içecek olduğunu düşünmeleri, aslında öyle olmadıklarıdır. Espresso ve kapuçino aynı içecek gibi görünse ve ortalama bir kahve tiryakisi tarafından aynı kabul edilse de, gerçek espresso tutkunları için espresso tamamen farklı bir içecektir! İşte iki içecek arasındaki temel farklardan bazıları ve belki de birçok insanın birini diğerine tercih etmesinin bazı nedenleri:

Kapuçino Geneldir

Cappuccino'ya Karşı Espresso

Belki de birçok insanın cappuccino’yu espresso içeceği olarak düşünmesinin nedenlerinden biri, cappuccino’nun geleneksel olarak içinde biraz espresso bulunan bir kahve içeceği olmasıdır


Belki de birçok
insanın cappuccino’yu espresso içeceği olarak düşünmesinin nedenlerinden biri, cappuccino’nun geleneksel olarak içinde biraz espresso bulunan bir kahve içeceği olmasıdır. Cappuccino daha çok normal bir kahve kıvamında olsa da, cappuccino’nun ilk şekli kısmen espressodan yapılmıştır. Yine de cappuccino %100 espresso olmadığı için doğal olarak çok farklı tatlara sahipler. Öte yandan, normal espressodan hoşlanmayan pek çok kişi, içtikleri kahve markalarının çoğunun gösterişli bir versiyonu için genellikle cappuccino’ya döner! Yine de bu nedenlerden dolayı, bazı kişiler cappuccino’dan gerçek espressodan çok daha az espresso içerdiğini göz önünde bulundurarak genel bir espresso formu olarak bahsedebilir!

Espresso Özellikleri

Cappuccino ve espresso arasında ayrım yapmaya çalışırken belki de espressonun en belirleyici özelliği, içeceğin cappuccino veya kahve muadilinden çok daha yoğun olmasıdır! Bunun çoğu, espressonun bir espresso makinesinden yapılması gerektiğinden kaynaklanırken, kahve ve diğer cappuccino türleri ya el yapımı olabilir ya da onlara istenen sonucu verecek bir kahve süzgecine konulabilir


Cappuccino ve espresso
arasında ayrım yapmaya çalışırken belki de espressonun en belirleyici özelliği, içeceğin cappuccino veya kahve muadilinden çok daha yoğun olmasıdır! Bunun çoğu, espressonun bir espresso makinesinden yapılması gerektiğinden kaynaklanırken, kahve ve diğer cappuccino türleri ya el yapımı olabilir ya da onlara istenen sonucu verecek bir kahve süzgecine konulabilir. Ancak belki de bu, pek çok insanın espresso ile neredeyse diğer tüm kahve türlerini zaten ayırt edebilmesinin bir yoludur. Espresso makineleri tipik olarak birçok parçası olan büyük makineler olarak tasvir edilir, ancak espressonun onu içen kişi için doğru olması için geçtiği uzun bir süreç vardır!

Kapuçino ve Espresso Severler

Espresso’nun cappuccino’dan daha çok sevilmesinin ya da tam tersinin nedenlerinden bazıları nelerdir? Birçok insanın cappuccino’yu sevmesinin nedenlerinden biri, normal espressodan daha az kalın olmasıdır


Espresso’nun cappuccino’dan daha
çok sevilmesinin ya da tam tersinin nedenlerinden bazıları nelerdir? Birçok insanın cappuccino’yu sevmesinin nedenlerinden biri, normal espressodan daha az kalın olmasıdır. Birçok insanın midesi tüm espresso türlerini kaldıramayabilir, bu nedenle cappuccino, restoranlarda ve diğer kafelerde espressodan daha kolay bulunur.

Yine de, iki kahve içeceği arasında gerçekten de bir fark olduğunu anlamak önemlidir. Espresso ve cappuccino, doğası gereği çok farklı iki içecektir ve çok farklı tanımlayıcı özelliklere sahiptir ve aynı zamanda iki farklı kahve tiryakisini de cezbeder!