Birçok kredi verenin sunduğu birçok finansman teklifinden yararlanabilmek için iyi bir kredi puanına sahip olmak şarttır. Elinizde bir tane varsa, bu, esnek ödeme koşullarıyla, indirimli faiz oranlarıyla iyi bir miktar elde etmenizi sağlayacaktır. Ancak işletme kredi puanınızı oluşturmak, başarması kolay bir başarı değildir.

İş girişiminizi kurduğunuzda işletme kredinizi yeni kazanmaya başladıysanız, faaliyete geçtikten sonraki 1 ila 2 yıl içinde iyi bir not almanız oldukça kolaydır.

İşletme Kredisi Puanları Oluşturma

Ancak, kredi notunuz kötü olduğunda durum böyle değildir


Ancak, kredi notunuz
kötü olduğunda durum böyle değildir. İşletme kredinizi kendi başınıza onarmanız veya işi halletmek için bir kredi onarım uzmanı tutmanız gerekir. Yalnızca puanınızı sabitlediğinizde, onu oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Ancak işletme kredisi puanları oluşturmaya gerçekten başlayabilmeniz için önce bir kredi kimliğiniz olması gerekir. Bu, işinizi bir şirket veya LLC olarak kurarak yapılabilir. Bu ikisi, ticari kredinizi başlatmak için mükemmel durumlardır. Finansal borç verenlerin çoğu, şirket veya LLC’deki müşterileri izlediğinden, işinizi tek bir şirket olarak görmek, herhangi bir ticari kuruluştan daha hızlı kredi almanıza olanak tanır.

Ayrıca bir kredi kuruluşu veya Paydex ile bir kredi kaydı oluşturmanız gerekir


Ayrıca bir kredi
kuruluşu veya Paydex ile bir kredi kaydı oluşturmanız gerekir. Kredi kuruluşları, kredi işlemlerinizi takip edecek, derecelendirecek ve puan verecek. Bu, bir finans kurumu kredi kontrolü yaptığında kredi notunuzun ne kadar iyi olduğunu belirlemek için kullanılacaktır.

Dun ve Bradstreet gibi büyük şirketlerin Paydex puanları, şirketinizin kredi faturalarınızı ne kadar iyi ödediğine dair kayıtlar tutacaktır. Puan 0 ile 100 arasında değişir – puan ne kadar yüksekse, kredinizin onaylanma olasılığı o kadar yüksektir.

Artık kredi kimliğinizi oluşturduğunuza göre, işletme kredisi puanlarınızı fiilen oluşturmaya başlamadan önce bir kredi başvurusunda bulunmanız gerekir


Artık kredi kimliğinizi
oluşturduğunuza göre, işletme kredisi puanlarınızı fiilen oluşturmaya başlamadan önce bir kredi başvurusunda bulunmanız gerekir. İlk olarak, borç verenin sizden kredi için teminat olarak hizmet edecek varlıkları veya mülkleri teminat olarak rehin vermenizi isteyeceği teminatlı bir kredi seçebilirsiniz. Bu tür bir kredinin (teminatınıza bağlı olarak) çok daha büyük bir meblağ ve çok daha düşük bir faiz oranıyla borç almanızı sağlayacağını unutmayın.

Diğer bir kredi türü ise teminatsız kredidir ve varlıklarını teminat göstererek riske atmak istemeyenler için mükemmeldir. Borç verene yönelik risk, teminatsız kredilere kıyasla daha yüksek olduğundan, finans kurumu, daha yüksek bir faiz oranı ve ödeme planları ile birlikte, uygulamasında çok katı olabilir.

Sırada, ticari girişiminizde kullanmak istediğiniz kredi türü var


Sırada, ticari girişiminizde
kullanmak istediğiniz kredi türü var. Bölgenizdeki herhangi bir borç verenden çıkarabileceğiniz en yaygın krediler aşağıdadır:

1. Ticari kredi kartı

Bireysel kredi kartından oldukça farklı olan bu kredi türü, düşük yıllık faiz oranı ve (ay içinde kullanılan miktara bağlı olarak) esnek faiz oranları nedeniyle ticari girişimlerde kullanılmak üzere daha kazançlıdır


Bireysel kredi kartından
oldukça farklı olan bu kredi türü, düşük yıllık faiz oranı ve (ay içinde kullanılan miktara bağlı olarak) esnek faiz oranları nedeniyle ticari girişimlerde kullanılmak üzere daha kazançlıdır.

2. Kısa/Uzun Vadeli Krediler

Bu tür krediler, istediğiniz şekilde kullanmak üzere borç verenden sabit miktarda borç almanıza olanak tanır


Bu tür krediler,
istediğiniz şekilde kullanmak üzere borç verenden sabit miktarda borç almanıza olanak tanır. Borçlanma miktarına bağlı olarak 5 ila 10 yıl arasında değişen vadelerle sabit faizli.

3. Kredi Limitleri (LOC)

Kredi limitleri, 2 yıl veya daha uzun süredir faaliyette olan işletmeler için daha fazladır


Kredi limitleri, 2
yıl veya daha uzun süredir faaliyette olan işletmeler için daha fazladır. Kredi limitleri, işletmenizin işleyişi sırasında ortaya çıkan beklenmedik harcamaları ödemek için kullanılabilecek, bankada sabit bir kredi tutarına sahip olmanızı sağlar. Faiz gideri, kalan anapara tutarına bağlı olacak ve borcunuzu sıfıra ulaşana kadar ödedikçe azalacaktır.