Küçük işletmenizi finanse etmek için finansal kredilerden yararlanabilmek için işletme kredi puanlarınızı oluşturmak çok önemlidir. Gerçekte, küçük işletmeler artık parayı iyileştirmeler için kullanarak veya tüketici taleplerini karşılamak için envanter satın alarak işlerini geliştirmek için krediler için yaygara koparıyorlar.

İşletme kredinizi oluşturmak çok zaman ve çaba gerektirir ve düzinelerce kağıt çalışması gerektirir. İşletmenizin kredi notunu sağlıklı bir şekilde yükseltmeye nasıl başlayacağınıza ilişkin bazı ipuçları:

İşletme Kredinizi Oluşturun

Önce bir iş kimliği belirleyin


Önce bir iş
kimliği belirleyin

İşletme kredinizi iyileştirmenin ilk adımı, ilk etapta bir tane almaktır. Bu, işletmenizi bir LLC veya şirket olarak kaydettirerek yapılabilir. Daha sonra, işletme izinleri ve lisansları gibi yasal belgeler, mali tablolar, referanslar, sözleşmeler vb. gibi borç verenlerin ihtiyaç duyduğu tüm gerekli evrak işlerini sağlamanız gerekir.

İşletmenizi bağımsız bir kuruluş olarak kaydettirdiğinizde, işletmenizin sabit bir adresine ve açık iletişim hatlarına sahip olmanız gerektiğini unutmayın


İşletmenizi bağımsız bir
kuruluş olarak kaydettirdiğinizde, işletmenizin sabit bir adresine ve açık iletişim hatlarına sahip olmanız gerektiğini unutmayın. (P.O. Box’ın iş adresi olarak kabul edilmediğini unutmayın)

Kredi notlarınızı ve puanlarınızı takip edebilmeleri için işletmenizi bir kredi kuruluşuna kaydettirmeniz de gerekebilir. Geçerli bir kredi raporu gerektiren bir finansal kredi için başvurduğunuzda bu kuruluşlar referans olarak hareket edecektir.

Kredi durumunuzun oluşturulması, işletmenizin faaliyeti sırasındaki mali belgelere dayalı olarak mali istikrarına bağlı olacaktır


Kredi durumunuzun oluşturulması,
işletmenizin faaliyeti sırasındaki mali belgelere dayalı olarak mali istikrarına bağlı olacaktır. Ayrıca, kredi durumunuzu yükseltmek söz konusu olduğunda hızlı ödemeler önemli bir sorundur. Kararlaştırılan tarihte ödeme yapılmaması; böyle bir durumda kredi puanınızda negatif bir puan alırsınız.

Kredi kartı raporlarını size teslim edildiğinde de izlemeniz gerekebilir. Yaptığınız veya yapmadığınız işlemleri kontrol etmeye çalışın. Bir hata tespit ederseniz, hemen ilgili kuruma bildirin. Bu, daha yüksek bir kredi notuna yol açacaktır.

Borç almak


Borç almak

Kredi puanlarınızı fiilen iyileştirmeden önce, üzerinde çalışabileceğiniz bir kredinizin olması gerekir. Birçok küçük işletme artık puanlarını yükseltmek için ticari kredi kartlarını tercih ediyor. Bunun bir nedeni, bu plastiklerin faiz oranlarını ve APR’yi düşürmesidir, bu da hızlı ve uygun ödemeler yapmak için oldukça faydalıdır.

Ayrıca ticari kredi kartlarının üzerinde herhangi bir anapara tutarı bulunmadığı için her ay yaptığınız faiz giderini de kolaylıkla kontrol edebilirsiniz


Ayrıca ticari kredi
kartlarının üzerinde herhangi bir anapara tutarı bulunmadığı için her ay yaptığınız faiz giderini de kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Giderleri en aza indirmek ve kârı en üst düzeye çıkarmak için, biriken faizler hakkında endişelenmeden bazı bütçe planlamaları yapabilirsiniz.

Kredi durumunuzu iyileştirmenin bir başka yolu da kredi limitleridir. Bankalar gibi birçok finans kurumu artık küçük işletmeler için kolay ödeme koşullarıyla kısa vadeli kredi limitleri (LOC) sunuyor.

LOC faiz gideri anapara tutarına bağlı olduğundan, sıfıra ulaşana kadar orijinal borcu ödeyerek kolayca azaltabilirsiniz


LOC faiz gideri
anapara tutarına bağlı olduğundan, sıfıra ulaşana kadar orijinal borcu ödeyerek kolayca azaltabilirsiniz. Bu süreyi göz önünde bulundurarak, borç veren ile aranızdaki anlaşmaya göre kolayca hızlı ödeme yapabilirsiniz.

İşletme kredinizi oluşturmanın özü, borçlarınız için hızlı ödemeler yapmaktır. Birden fazla krediniz veya tonlarca kredi kartınız olsun, her birini belirlenen tarihte ödediğinizden emin olmanız gerekir. Doğru yapılırsa, kredi puanlarınızı iyileştirme yolundasınız ve bu da işletmenizin finansal geleceğini iyileştirecektir.