Espresso içecekleri esas olarak espresso ve kahve makineleriyle yapılıyor olsa da, bu espresso yapma sürecinin bazı kısımlarında kontrol sahibi olmadığınız anlamına gelmez. Aslında, espresso yapmakla ilgili, makineden çıkan içeceğin acı mı, zayıf mı yoksa ikisinin arasında bir yerde mi olduğunu belirleyecek birkaç şey var! Geçmişte kötü espresso ürünlerinin kurbanı olduysanız, o zaman tüm espresso içeceklerinin aynı olmadığına dair iyi bir öğrenme deneyimi yaşamış olabilirsiniz. Söylemeye gerek yok, espresso yapmaya başladığınızda, yalnızca kendi içeceğiniz üzerinde daha fazla kontrole sahip olmayacak, aynı zamanda her seferinde aynı şekilde çıkması için espresso yapma sanatını mükemmelleştirebileceksiniz!

Kahve çekirdeklerini öğütmek

Kendi Espressonuz Nasıl Yapılır?

Bugün piyasada pek çok farklı türde espresso makinesi var ve bunlardan bazıları espresso kahve çekirdeklerini sizin için öğütürken bazıları ise çekmiyor


Bugün piyasada pek
çok farklı türde espresso makinesi var ve bunlardan bazıları espresso kahve çekirdeklerini sizin için öğütürken bazıları ise çekmiyor. Çekirdekleri kendiniz öğütmek veya makineye yaptırmak size kalmış, ancak espresso kalitesini tam olarak anlamak için en azından kahve çekirdeklerini elle öğütmeyi denemek iyi bir fikir olacaktır. öğütme işleminin farklı noktaları. Espresso kahve çekirdeklerini öğütmenin de bilinmesi gereken birkaç prensibi vardır. Örneğin, çekirdekleri yeterince öğütmezseniz, muhtemelen zayıf bir espresso içeceği elde edersiniz. Harika bir espresso tadına sahip olmanın anahtarı, esas olarak çekirdeklerin ne kadar ince veya kaba öğütüldüğüdür. Belirtildiği gibi, kahve çekirdeklerini yeterince öğütmezseniz espressonuz zayıf olacaktır, ancak çekirdekleri saf toz haline getirirseniz içecek de oldukça acı olacaktır!

Satın alabileceğiniz bazı espresso makinelerinde, espressonuz için kahve çekirdeklerinin ne kadar ince veya kalın öğütülmesini istediğinize ilişkin farklı seviyeler ve ayarlar vardır. Bu ayarlar genellikle düşük ile orta ve ince arasında değişir ve espresso makineden çıktığında her birinin farklı tadı vardır!

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise makineden ne kadar espresso sıkıldığıdır


Dikkat edilmesi gereken
bir diğer konu ise makineden ne kadar espresso sıkıldığıdır. Espresso seven herkesin bildiği gibi, makinelerden çıkan espresso çekimleri genellikle küçük bir espresso shot bardağında 1 onstur. Alıştırma yaparak, makineden her espresso yaptığınızda, karar vermede daha iyi olacaksınız, ancak makineden espresso dökmeyi ne zaman durduracağınızı söyleyebilmek, en iyi espresso tadına sahip olmak için çok önemlidir!

Ayrıca espresso latte içeceği yapmanın birçok yolu vardır. Latteler dünyanın birçok yerinde çok popülerdir, ancak bir lattenin temel özelliği espressoya eklenen çikolatadır. Kolayca espresso latte yapmanın bir örneği, bardağa bir onstan biraz fazla çikolata şurubu dökmek ve üzerine espressoyu dökmek olabilir. Tüm içeceği bardağın altından yukarıya doğru karıştırmak, çikolatanın espresso ile iyice karışmasını sağlayacaktır! Son bir dokunuş için yaratıcı olabilir ve üstüne biraz çırpılmış krema koyabilirsiniz! Toplamda, kendi espresso ve lattenizi yapmak zor değil, ancak en iyi kombinasyonları yapmak için sadece pratik ve kararlılık gerekiyor!