Bir iş profesyoneliyseniz, iPhone’unuzu arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmaktan daha fazlası için kullanıyorsanız, çoğu durumda iPhone’unuz iş dünyasıyla bağlantınızdır. Bir iş toplantısına giderken stoklarınızı takip ederken, e-postanızı kontrol ederken veya konferans görüşmeleri yaparken, iPhone’unuz tam anlamıyla profesyonel hayatınızla bağlantıda kalmanın anahtarıdır. Ancak, çoğu işletme uzmanı gibiyseniz, işinizi aktif ve kârlı kılmak için dünyayı dolaşabilirsiniz. İnsanların cep telefonlarıyla ilgili endişeleri, farklı bir ülkedeyken, özellikle de uzun bir süre için ziyaret ediyorsanız, telefonunuzu kullanıp kullanamayacağınızdır.

Çoğu cep telefonunda olduğu gibi, iPhone da belirli bir cep telefonu operatörüyle çalışır ve bu durumda hizmetinizi AT&T/Cingular aracılığıyla alırsınız. Pek çok işletme uzmanı, yalnızca ülkeden ülkeye seyahat ettikleri için cep telefonu hizmetlerinin kesintiye uğramayacağını bilmenin güvenliğini ister. iPhone’a AT&T/Cingular tarafından servis verildiği için, iPhone GSM sistemini kullandığından, servis veya özellikleri kaybetme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. GSM, Mobil iletişim için Küresel Sistem anlamına gelen bir kısaltmadır ve böylece cep telefonunuzu birçok farklı ülkede kullanmanıza olanak tanır. Aslında, dünyada yüzden fazla ülke GSM kullanıyor, bu da iPhone’unuzu cep telefonu hizmetine herhangi bir engel olmadan kullanmaya devam etmenizi sağlıyor.

iPhone'unuzu yurtdışında kullanabilir misiniz?

Birçok iş seyahati Avrupa ve Asya’ya gidiyor ve iPhone’ları GSM kullandığından, bu iki konumda da mükemmel hizmet alabiliyorlar


Birçok iş seyahati
Avrupa ve Asya’ya gidiyor ve iPhone’ları GSM kullandığından, bu iki konumda da mükemmel hizmet alabiliyorlar. Ancak, iPhone’unuzla ülkeyi terk etmeden önce almak isteyeceğiniz bazı önlemler var. Şimdiye kadar dünyayı dolaşıp cep telefonunuzu kullandıysanız, telefon ve veri kullanımı için aşırı yüksek ücretler muhtemelen sizi şaşırttı.

Bunun nedeni, numaranızın bir Amerikan telefon numarası olması ve dolayısıyla başka bir ülke içinde yaptığınız her aramanın, operatörünüz tarafından uluslararası bir arama olarak görülmesidir. Uzun bir süredir yurtdışındaysanız, birkaç yüz dolar değerinde ücret ve roaming ücreti biriktirmek kolaydır.
Sık sık yurt dışına seyahat ediyorsanız arama planınızı değiştirmek istiyorum.

AT&T/Cingular, çok uygun maliyetli olan gerçekten harika uluslararası arama planlarına sahiptir


AT&T/Cingular, çok uygun
maliyetli olan gerçekten harika uluslararası arama planlarına sahiptir. Böylece dolaşım ve uluslararası arama ücretleri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan dünyayı dolaşabilirsiniz. Ayrıca, çoğunuzun kullandığı gibi iPhone’unuzda veri kullanıyorsanız, uluslararası bir veri planınız olduğundan da emin olmak isteyeceksiniz. Alabileceğiniz en kötü eve dönüş sürprizi, cep telefonu faturanızı açıp sadece birkaç yüz dolar değerinde ekstra masraf ve harç bulmaktır. Ancak, önceden plan yaparsanız ve uluslararası cep telefonu kullanımını içeren yeni bir hizmet planı edindiğinizden emin olursanız, çok yüksek ücretler konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.